Servis
0 377 150 060

Neváhejte nás kontaktovat jakýmkoli níže uvedeným způsobem

0 377 150 060* *PO - PÁ od 08:00 do 17:00 hodin

Takto by mohla vypadat mince v hodnotě jednoho bilionu dolaru – Český Mincovní Obchod® zhotovil zkušební ražbu

Vyražením platinové mince v hodnotě jednoho bilionu dolaru by se USA v podstatě naráz mohly zbavit svých dluhů. O nápadu se intenzivně diskutovalo. Zkušební ražbu rekordní mince nabízí Český Mincovní Obchod®.

V USA proběhla bouřlivá diskuze o tom, zda by ministerstvo financí mohlo vyražením platinové mince v hodnotě jednoho bilionu dolaru vyrovnat státní dluh. Tuto myšlenku podporoval dokonce i nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. I když se mezitím od nápadu upustilo, jedna otázka přece jen zůstává: Jak by taková jedinečná ražba mohla vypadat?

Silná národní symbolika – Návrh supermince

Zkušební ražbu mince v hodnotě jednoho bilionu dolaru zhotovil Český Mincovní Obchod®. Rekordní mince USA, navržená tímto specialistou na mince a ražby, znázorňuje na přední straně orla bělohlavého, symbol Spojených státu, vlajku USA a heslo „E pluribus unum“ (lat.: Z mnohých jeden). Jako nominální hodnota je uvedeno „One Trillion Dollars“, podle počítání v USA, v němž se český „bilion“ označuje jako „trillion“. Na zadní straně této ražby o průměru 40 milimetrů je pod nápisem „Liberty“ vyražen motiv Statue of Freedom (sochy Svobody), která od roku 1863, tedy přesně 150 let, jako národní symbol korunuje kupoli Kapitolu ve Washingtonu D.C. V podobě nápisu „In god we trust“ (Věříme v Boha) je na zadní straně ražby zastoupeno i druhé motto USA.

Senzace finanční politiky a numismatiky

Pokud by ministerstvo financí USA minci v hodnotě jednoho bilionu dolaru skutečně nechalo vyrazit, byla by to světová událost nejen finančně politického významu. Svou senzaci by měl i svět numismatiky. Tato mince, ražená z platiny, označená steží uvěřitelnou nominální hodnotou jednoho bilionu dolaru a vydaná v jediném exempláři, by se stala zřejmě nejžádanějším sběratelským kouskem.

Právo ražby díky mezeře v zákoně?

Skutečnost, že se vážně diskutovalo o superminci USA, se vysvětluje mezerou ve federálním zákoně USA. Právo razit mince a tisknout bankovky sice v zásadě náleží centrální bance USA, existuje však jedna výjimka: ministerstvo financí USA může kdykoliv nechat vyrazit platinové mince a libovolně určovat jejich velikost, hodnotu a nominální hodnotu.
Zákon by měl ministerstvu financí umožnit rychle a jednoduše razit sběratelské a pamětní mince. Nepanoval ovšem jednotný názor na to, zda tento zákon povoluje rovnež ražbu supermince k vyrovnání státního dluhu.

Zkušební ražba v nabídce značky ČESKÝ MINCOVNÍ OBCHOD®

I když tedy USA ražbu mince v hodnotě jednoho bilionu dolaru zamítly, sběratelé mincí mohou zkušební ražbu získat od Český Mincovní Obchod®. Limitovaný sběratelský kousek můžete objednávat telefonicky na čísle +420 377 150 060 nebo +420 725 698 998, a také prostřednictvím internetu na adrese: www.mincovni-obchod.cz.

Popisek k obrázku, ražba v hodnotě jednoho bilionu dolaru navržená ČESKÝ MINCOVNÍ OBCHOD ...
Popisek k obrázku
Ražba v hodnotě jednoho bilionu dolaru navržená pod značkou Český Mincovní Obchod®
Obrázek: Český Mincovní Obchod®

Zobrazeno