Servis
0 377 150 060

Neváhejte nás kontaktovat jakýmkoli níže uvedeným způsobem

0 377 150 060* *PO - PÁ od 08:00 do 17:00 hodin

Kompletní sada zlatých ražeb "Život Karla IV."

  • Šest unikátních zlatých ražeb na počest Karla IV.
  • Přísně limitováno
  • Absolutní rarita jemného ražebního umění
  • Doručitelné do 7 dní

Celková cena: 13790,00 Kč

Ceny včetně DPH plus náklady na dopravu

Žádný vládce středověku nebyl tak významný jako císař Karel IV. Nosil čtyři koruny, mluvil pěti... více
Kompletní sada zlatých ražeb "Život Karla IV."

Žádný vládce středověku nebyl tak významný jako císař Karel IV. Nosil čtyři koruny, mluvil pěti jazyky a ovlivnil svou dobu na dlouho dopředu, že může být skutečně označován za průkopníka moderní doby.

Karel se narodil 14. května 1316 jako syn českého krále Jana a byl pokřtěn na „Václava“, tradiční jméno českých králů. Když mu bylo sedm let, byl poslán na výchovu do Paříže ke dvoru francouzského krále. Jeho vychovatelem se stal pozdější francouzský papež Klement VI.. Karel mluvil pěti jazyky: česky díky své matce, královně ze starověkého rodu Přemyslovců, dále německy, latinsky,francouzsky a italsky. V Paříži dostal malý Václav biřmovací jméno Karel po svém kmotrovi, francouzském králi Karlu IV. a po Karlu Velikém, patronu svého jména.

V roce 1346 byl zvolen římsko-německým králem a od roku 1347 králem Čech, v roce 1355 na Velikonoce byl Karel v Římě korunován vládcem obrovské říše - císařem Svaté římské říše národa německého. Za jeho vlády se Čechy staly po několik desetiletí duchovním centrem říše: císař Karel IV. vybudoval Prahu jako svou rezidenci.

Díky jeho vášni pro architekturu vznikly nejslavnější stavby města - Nové město pražské s Václavským náměstím, byl vybudován most přes Vltavu a s 30 000 obyvateli patřila Praha v Karolínské době k největším městům střední Evropy. Sídlo Karla IV. je s 650 ha větší, než tehdejší Londýn nebo Paříž. „Zlaté město na Vltavě“ bylo centrem obchodu, umění a kultury. V roce 1347 získal Karel IV. od svého tehdejšího vychovatele papeže Klementa VI. povolení, aby založil Univerzitu Karlovu.

Karel IV. podporoval ale také chov ryb a hornictví, chránil lesy zákonem a nechal např. pěstovat víno a fíky.

Jeho největší právní inovací bylo ale vydání Zlaté buly v roce 1356 - prvního říšského ústavního zákona vůbec. Vládl 32 let - déle než všichni ostatní panovníci své doby. Karel IV. napsal svou autobiografii „Vita Caroli“, která byla prvního svého druhu ve středověku.

Podrobnosti
Vydání: 9 999 kompletních edic
Váha: 6 x 0,50 g
Materiál (detaily): Zlato (585/1.000)
První ražba v roce: 2017
Průměr: 11 mm
Přední strana: různé
Zadní strana: Vita Caroli
Kvalita: leštěné razidlo

Unser Service für Sie

FAQ’s und Mehr

Telefonische
Beratung

01805-312-512* *14 Cent/Min. a.d. Festnetz; max. 42 Cent/Min. a.d. Mobilfunk> Jetzt anrufen oder Kontaktanfrage senden
Zobrazeno